Jak zacząć z ChatGPT i do czego go używać?

Poradnik ChatGPT
Michał Kokot
7 czerwca 2023

Sztuczna inteligencja rozwija się błyskawicznie.

Możemy być na to wściekli, protestować i trząść się ze strachu o utratę pracy.

Ale już dziś miliony ludzi ułatwiają sobie nią życie. Czy powinniśmy zostać za nimi w tyle?

Moim zdaniem nie. I choć z początku podchodziłem do AI jak pies do jeża, kilka narzędzi już na stałe zagościło w mojej codziennej pracy. Trudno mi to policzyć, ale myślę, że już teraz oszczędzam dzięki nim co najmniej kilkanaście godzin tygodniowo.

W tym poradniku przyjrzymy się ChatGPT — rewelacyjnemu narzędziu tekstowemu.

Jak zacząć korzystać z ChatGPT?

Aby zacząć korzystać z ChatGPT należy założyć darmowe konto.

Oto jak zrobić to w kilku prostych krokach:

1. Wejdź na stronę chat.openai.com/auth/login
2. Naciśnij przycisk Sign up, aby założyć nowe konto

Przycisk Sign up (rejestracja ChatGPT)

3. Wybierz metodę rejestracji. Możesz zarejestrować się przy użyciu adresu e-mail lub istniejącego już konta Google, Microsoft, lub Apple.

W tym poradniku postawię na klasykę.

4. Wprowadź adres e-mail i naciśnij Continue.

Wprowadzanie adresu e-mail w ChatGPT

5. Wprowadź hasło i ponownie naciśnij Continue.

Formularz tworzenia konta w ChatGPT

6. Wejdź na swoją skrzynkę mailową i kliknij w przycisk „Verify email address” w mailu otrzymanym od OpenAI, aby potwierdzić swój adres.

Weryfikacja adresu e-mail ChatGPT

7. Wprowadź wymagane dane (imię, nazwisko, datę urodzenia) i jeśli zgadzasz się na podlinkowane pod formularzem warunki i politykę prywatności, naciśnij Continue

Datę urodzenia należy wprowadzić w formacie DD/MM/YYYY (dzień/miesiąc/rok). Pamiętaj, aby podać prawdziwe dane.

Wprowadzanie danych do formularza ChatGPT

8. Wprowadź swój prawdziwy numer telefonu (trzeba będzie go później zweryfikować) i naciśnij Send code.

W razie potrzeby możesz zmienić numer kierunkowy poprzez wybranie innej flagi w polu po lewej stronie.

Wprowadzanie numeru telefonu

9. Przepisz kod, który przyszedł SMSem.

Po wprowadzeniu poprawnego kodu powinieneś zostać przekierowany na kolejną stronę. Jeśli się tak nie stanie, naciśnij w polu przycisk Enter.

Gdyby kod nie przyszedł na Twój telefon, użyj opcji „Resend code”. Znajduje się ona pod polem do wprowadzania kodu.

Wprowadzanie kodu z SMS

Po wykonaniu tych kroków możesz zacząć korzystać z ChatGPT na stronie chat.openai.com.

Przy pierwszym użyciu może być konieczne przeklikanie się przez okienka z informacjami (przyciski Next i Done), a jeśli zostaniesz wylogowany, będziesz mógł zalogować się przy użyciu opcji Log in (zamiast Sign up).

Udanego korzystania!

Do czego można używać ChatGPT?

ChatGPT można używać w różnych obszarach życia: w nauce, w pracy, w planowaniu, czy w najzwyklejszym researchu.

Oto kilka popularnych zastosowań:

 1. Pisanie. ChatGPT może napisać za Ciebie maila, artykuł, albo list. W dowolnym języku i według określonych przez Ciebie parametrów (np. tego co ma w nim zawrzeć, jakiego użyć tonu, czy w jakiej ilości słów ma się zmieścić).
 2. Wykonywanie obliczeń. Czasami ciężko obliczyć coś samemu, a w internecie nie da się znaleźć dedykowanego kalkulatora. W takiej sytuacji wystarczy, że opiszesz problem i wprowadzisz dane, a ChatGPT przygotuje dla Ciebie obliczenia i zaprezentuje gotowy wynik.
 3. Formuły do Excela i Arkuszy Google. Tworzenie formuł do arkuszy kalkulacyjnych potrafi być skomplikowane nawet dla naprawdę dobrych matematyków i speców z IT. Po prostu opisz na chacie co chcesz uzyskać i jakich dotyczy to komórek, a narzędzie wygeneruje dla Ciebie gotową formułę.
 4. Programowanie. ChatGPT można używać do tworzenia wyrażeń regularnych, debugowania kodu, czy pisania poszczególnych elementów kodu, albo nawet całych programów.
 5. Kreatywne pomysły. Nie masz pomysłu nazwę firmy, albo na imię dla psa? ChatGPT może Ci w tym pomóc, a w dodatku możesz podać mu swoje preferencje (jak np. to, że chciałbyś, aby imię było krótkie i nawiązywało do błękitnych oczu Twojego pupila).
 6. Trener personalny. Plany treningowe i indywidualna pomoc w doborze ćwiczeń czasami kosztują naprawdę sporo. Tym samym mogą zniechęcić niejednego początkującego adepta danego sportu. Nie mówię, ze ChatGPT jest w tym lepszy od profesjonalistów, ale z mojego punktu widzenia, radzi sobie całkiem nieźle. Możesz np. poprosić go o listę ćwiczeń FBW na 3 dni w tygodniu, zaznaczając przy tym, że Twoim celem jest budowanie sylwetki, dysponujesz wyłącznie hantlami i nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś siłowo.
 7. Tłumacz. Tłumacz Google i DeepL są z nami od wielu lat — to nadal naprawdę świetne narzędzia. ChatGPT z tłumaczeniem radzi sobie różnie, ale wielkim plusem jest to, że można poprosić go np. o to, żeby nie tłumaczył wszystkiego słowo w słowo, a napisał całość jak rodzimy użytkownik danego języka, zachowując przy tym sens naszej wypowiedzi.
 8. Sprawdzanie pisowni. Z językiem polskim ChatGPT nie zawsze radzi sobie doskonale, ale możemy poprosić go np. o sugestie dotyczące brakujących przecinków, czy wskazanie przydługich zdań w naszym tekście.
 9. Pomoc w researchu. Zastanawiasz się, jaką wybrać mikrofalówkę, albo gdzie pojechać na wakacje? Opisz swoje potrzeby i poproś ChatGPT, aby podał Ci swoje propozycje. Pamiętaj jednak o tym, że GPT 3.5 ma najnowsze dane z 2021 roku, dlatego używanie go do generowania konkretnych rekomendacji produktowych jest zazwyczaj średnim pomysłem.
 10. Spersonalizowana pomoc. W internecie można znaleźć wiele informacji, ale nie wszystko będzie w 100% dopasowane do naszych potrzeb. Przykładowo, jeśli chcemy zrobić sobie kolacje, możemy wygooglować „przepisy na kolacje”. Zapewne dostaniemy tysiące wyników, ale nie mamy gwarancji, że choć jedna z nich będzie stworzona z tego co akurat mamy w lodówce. W ChatGPT możemy poprosić o pomysły na dania oparte wyłącznie o konkretne produkty.

Jak wykorzystać ChatGPT w pracy?

Jeżeli pracujesz przed komputerem i nadal nie używasz ChatGPT ani podobnych narzędzi, prawdopodobnie tracisz mnóstwo czasu.

ChatGPT jest jak ekstra asystent, który posiadł prawie całą wiedzę świata i potrafi przetwarzać ją w mgnieniu oka… W dodatku za darmo (lub za rozsądne pieniądze w wersjach płatnych).

Oto kilka pomysłów na to, jak wykorzystać ChatGPT w pracy:

1. Tworzenie treści i pisanie maili

ChatGPT potrafi tworzyć naprawdę niezłe teksty.

Jeżeli dostarczymy mu odpowiednią ilość danych, powinien zrobić z nich dobry użytek.

Pamiętaj, że możesz narzucić mu dodatkowe wymagania, jak np.:

 • Długość danej treści (ilość słów/znaków)
 • Preferowany styl pisania (np. oficjalny, koleżeński, czy pozytywny)
Mail w ChatGPT

2. Podsumowywanie długich dokumentów

Czasami musimy przeczytać bardzo dużo treści, ale nie mamy na to czasu (lub ochoty 😅).

ChatGPT może w kilka sekund ją streścić i przedstawić Ci najważniejsze punkty.

Przykładowo, zobacz, co zrobił z jednym z moich postów (wrzuciłem mu ponad 1000 słów z własnego wpisu):

Pytanie do ChatGPT
Streszczenie tekstu w ChatGPT

3. Inspiracje

Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam kreatywną pracę. Pod warunkiem, że nikt mnie do niej nie zmusza.

Ciężko być kreatywnym na zawołanie. Najlepsze pomysły często przychodzą same z siebie pod prysznicem, na spacerze, albo w ubikacji… Tylko ja tak mam? Emm, nieważne.

Ale czasami nie ma zmiłuj, trzeba coś wymyślić na poczekaniu.

W takich sytuacjach ChatGPT bywa niezastąpiony:

Inspiracje wymyślone przez ChatGPT

4. Personalny asystent

Zawsze chciałem mieć osobistego asystenta, który przejąłby ode mnie część prostych i powtarzalnych zadań.

Ale do tego etapu jeszcze nie doszedłem. Szkoda mi hajsu ¯\_(ツ)_/¯.

Tak czy siak, zautomatyzowałem sobie prawie wszystko co się dało, a od niedawna ChatGPT pełni rolę takiego asystenta i pomaga mi np. przy obróbce dużych ilości danych.

Spójrz sam:

Filtrowanie treści w ChatGPT

5. Tłumaczenie

ChatGPT niekoniecznie jest najlepszym tłumaczem dostępnym na rynku, ale ma kilka gigantycznych zalet:

 • Potrafi dopasować swój ton.
 • Nie musi tłumaczyć słowo w słowo. Może napisać w danym języku naturalnie brzmiący tekst, zachowując przy tym oryginalny sens.
 • Dobrze radzi sobie ze sformatowanymi tekstami. Np. jeśli rzeczy do przetłumaczenia są oddzielane za pomocą separatorów, albo znajdują się w kodzie programistycznym, w porównaniu do „tradycyjnych” narzędzi tłumaczących oszczędza to mnóstwo czasu.
Tłumaczenie ChatGPT

6. Programowanie

Jeżeli jesteś programistą, albo entuzjastą, który po prostu raz na jakiś czas tworzy sobie proste skrypty, ChatGPT lub jego alternatywy to już niemal must-have.

Narzędzie może tworzyć za Ciebie cały kod, pomagać Ci debugować obecny, albo pomóc Ci w obróbce danych za pomocą REGEX.

Generowanie kodu programistycznego w ChatGPT

Nawet jeżeli nie potrafisz programować, zadając narzędziu proste pytania, prawdopodobnie uda Ci się zrealizować z nim jakiś projekt.

To całkiem niezła metoda na naukę, a przede wszystkim, na zrobienie czegoś samemu bez posiadania odpowiedniej wiedzy.

Uwaga! „Chatowym programistom” odradzałbym przyjmowanie profesjonalnych zleceń, zwłaszcza tych związanych z płatnościami czy wrażliwymi danymi.

Generowanie kodu przez ChatGPT to dobra metoda na naukę i wykonanie części pracy, ale jeżeli chcemy użyć takiego kodu w jakimkolwiek ważnym zastosowaniu, warto zweryfikować czy aby na pewno jest on bezpieczny, poprawny i wydajny.

7. Formuły do arkuszy kalkulacyjnych

Nieważne czym się zajmujesz. Jeżeli raz na jakiś czas pracujesz z arkuszami kalkulacyjnymi, pewnie zdarza Ci się głowić nad tym jak skonstruować daną formułę.

Znowu, z pomocą przychodzi ChatGPT:

Formuły do Excel i Arkuszy Google w ChatGPT
📝 Protip:

Z mojego doświadczenia, formuły często nie są dopasowane do polskich ustawień regionalnych.

Jeżeli wyskoczy Ci błąd (#ERROR!), spróbuj zmienić separator (np. z przecinka na średnik).

8. Sprawdzanie faktów

Czasami chcemy się upewnić, czy to, co napisaliśmy, aby na pewno jest faktem (bo np. powiedział nam o tym pięć lat temu nasz kolega).

Albo inaczej, chcemy sprawdzić, czy część jakiegoś artykułu jest zgodna z prawdą, czy może jest jedynie wymysłem autora.

Zamiast spędzać kilka godzin na przeszukiwaniu internetu, do tego zadania możemy użyć ChatGPT:

Sprawdzanie faktów w tekście ChatGPT

Uwaga! Jeżeli to coś ważnego, lepiej będzie poprosić o ręczne sprawdzenie eksperta z danej dziedziny. ChatGPT nie jest nieomylny i ma ograniczony zasób informacji (w wersji 3.5 posiada najnowsze dane z 2021 roku).

W sumie nikt nie jest nieomylny, ale tak czy siak — na ten moment mimo wszystko bardziej zaufałbym dobremu ekspertowi.

9. Przedstawienie opinii

Przed publikacją jakiejkolwiek pracy warto poprosić kogoś o tzw. feedback.

To, że coś podoba się nam, nie znaczy, że będzie z automatu podobało się wszystkim: dla mnie może być super, a dla Wojtasa do kitu.

Ja mam ten problem, że nie lubię zamęczać swoimi wypocinami innych. Zawsze doceniam feedback (tutaj wielkie dzięki dla czytelników, którzy czasami podsyłają mi maile!), ale nie lubię się o to prosić.

Z ChatGPT sytuacja jest odmienna. Bot się na mnie nie wkurzy o marnowanie jego czasu, ani nie wykona tej pracy jak za karę. W kilkanaście sekund dostanę rzeczową opinię, z której będę mógł coś wyciągnąć.

Przykładowo, wysłałem mu znaczną część swojego wpisu o zarabianiu na grach komputerowych (około 1000 słów) i poprosiłem o opinię:

Fragment tekstu z bloga
Krytyka - ChatGPT

Trochę mi posłodził, co z automatu dało mi +5 do pewności siebie (wow, doceniła mnie sztuczna INTELIGENCJA), ale z drugiej strony — nie wniosło to nic konkretnego.

Wydałem więc takie polecenie:

Niestety, wciąż nie był zbyt surowy, ale przynajmniej wskazał mi kilka obszarów, które mógłbym poprawić.

Przydatne!

10. Pomoc w problemach technicznych

Naprawdę UWIELBIAM to zastosowanie.

Dla większości mojej rodziny i znajomych jestem „tym gościem co zna się na komputerach”, ale przecież też czasami mam różne problemy.

Czy to z systemem operacyjnym, czy to z samym sprzętem.

Przeszukiwanie forów internetowych, czy szukanie w innych językach było u mnie codziennością… Do czasu aż nie skończyłem korzystać z Linuxa (hehe, taki żarcik – nie gniewajcie się pingwiniarze).

Kiedyś byłem tak bezradny, że po kilkunastu godzinach zacząłem, wspólnie z tłumaczem Google, szukać solucji po CHIŃSKU — co ciekawe, dopiero wtedy ją znalazłem.

ChatGPT potrafi dostarczać bardzo precyzyjne, a przede wszystkim łatwe w odbiorze instrukcje:

Zmiana tapety w Linux według ChatGPT

Pamiętajmy jednak, że jeżeli do danej czynności wymagana jest aktualna wiedza, prawdopodobnie lepsze wyniki dostaniemy w wyszukiwarce.

W Google często korzystam z tego filtra:

Szukanie po dacie w Google

Zazwyczaj zaznaczam ostatni miesiąc albo rok, ale zależy czego szukam. Ogólnie bardzo polecam — jeżeli nie wiedziałeś o tej opcji — zacznij z niej korzystać, bo przydaje się naprawdę często.


Generalnie ChatGPT można używać w niemal każdym zadaniu, które wykonujemy przed komputerem. Proponuję Ci popróbować ze wszystkim, co robisz i znaleźć obszary, w których ChatGPT radzi sobie równie dobrze lub lepiej od Ciebie.

Wówczas będziesz wiedział, na czym warto oszczędzać czas w ten sposób.

Spoiler: nie na wszystkim. Ostatnio uparłem się, żeby ChatGPT napisał za mnie pewien program w JavaScript. Spędziłem z nim jakieś cztery godziny i rozłożyłem ręce. Nie doszliśmy do porozumienia. Samemu zrobiłem to później w godzinę. Nie zawsze warto trzymać się na siłę bota, bo nawet jeżeli dobrze coś opiszesz, czasami i tak nie dostaniesz satysfakcjonującego rezultatu. Dobrze jest wiedzieć, kiedy powiedzieć „dość”.

Przykładowe polecenia (prompty) do ChatGPT

ChatGPT możesz używać w naprawdę wielu scenariuszach. Przydaje się on nie tylko w sferze zawodowej, ale też tej prywatnej.

Oto kilkanaście pomysłów na jego użycie:

 1. Wygeneruj 10 pomysłów na nazwę dla sklepu z herbatą.
 2. Wyjaśnij mi, jak zbudowany jest samolot, tak jakbym miał 5 lat.
 3. Napisz maila na co najmniej 150 słów do mojego kolegi Bartka. Napisz, że niedawno wprowadziłeś się do Wrocławia i chciałbyś, żeby oprowadził Cię po mieście.
 4. Przetłumacz [tekst] na język angielski. Zrób to jak natywny mówca, ale zachowaj sens mojej wypowiedzi. Możesz zmienić jej układ i dobór słów, żeby była bardziej naturalna w języku docelowym.
 5. Wypisz 10 ciekawostek na temat Meksyku.
 6. Wygeneruj 12 pytań, które mogę zadać podczas wywiadu z kierowcą autobusu.
 7. Wygeneruj 10 pomysłów na prezent dla bliskiej osoby. Ma 25 lat i jest mężczyzną. Lubi pływanie, koszykówkę i czytanie książek. Mogę wydać maksymalnie 150 zł.
 8. Ważę 82 kilogramy i mam 177 centymetrów wzrostu. Chciałbym schudnąć 5 kilogramów. Każdego dnia mam 20 minut na ćwiczenia — stwórz dla mnie plan treningowy.
 9. Sprawdź, czy dobrze postawiłem przecinki w tym zdaniu: Jeżeli pojadę tam z samego rana, nie spóźnię się, chyba że będą ogromne korki.
 10. Na co powinienem uważać, chcąc kupić telewizor?
 11. Wymyśl pomysł na kolacje. Mam: chleb, kabanosy, tortille, żółty ser, ketchup, masło, ogórki konserwowe, oraz serek wiejski.
 12. Jutro będę miał rozmowę o pracę na stanowisku Junior Developera JavaScript. Chcę poćwiczyć odpowiedzi na pytania — zadawaj mi je, a po mojej odpowiedzi napisz, jak wypadłem i co mógłbym zrobić lepiej.
 13. Wypisz wszystkie miesiące po niemiecku. Rozdziel je za pomocą przecinków.
 14. Zaproponuj mi kilka ciekawych rymów o komputerach (na 12 sylab)
 15. Przygotuj 30-dniowy plan nauki gry na gitarze. Mam na to 30 minut dziennie. Jeśli możesz, dołącz linki do konkretnych filmów na YouTube.

Oczywiście to kropla w morzu, bo możliwości ChatGPT są niemal nieograniczone.

Chciałem po prostu pokazać, do czego mniej więcej możesz go używać, żeby zainspirować Cię do poszukania zastosowań, które będą przydatne u Ciebie.

6 porad dla użytkowników ChatGPT — lepsze rezultaty w krótszym czasie

Jak używać Chat GPT? Rejestrujesz się, zadajesz pytanie i klikasz enter — koniec.

No jasne, łatwizna.

Niemniej, jeżeli chcesz podejść do tematu profesjonalnie, uzyskiwać lepsze efekty i szybciej generować właściwe odpowiedzi, zapraszam Cię do zapoznania się z tymi poradami:

1. Wprowadzaj jak najwięcej informacji

ChatGPT używamy zwykle do oszczędzenia czasu, dlatego nic dziwnego, że czasami wprowadzamy w nim krótkie, dość ogólne polecenia.

Problem w tym, że takie podejście nie zawsze jest najszybsze.

Jeżeli wprowadzimy byle jakie polecenie, najpewniej otrzymamy byle jaki rezultat. Z kolei im większą ilość informacji zawrzemy w naszym poleceniu, tym bardziej końcowy wynik będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Porównanie precyzji ChatGPT

Z doświadczenia wiem, że czasami dużo łatwiej napisać te dodatkowe 2-3 zdania w poleceniu niż później bawić się w poprawianie gotowego, zbyt ogólnego rezultatu.

2. Nie bój się krytykować i prosić o poprawki

ChatGPT czasami wygeneruje odpowiedź, która nie będzie dla nas satysfakcjonująca.

W takim przypadku możemy kliknąć „Regenerate Response” i liczyć na łut szczęścia, że akurat odpowiedź będzie bardziej trafiona.

Ja z kolei polecam dać mu znać, co dokładnie nam się nie podoba i poprosić go o konkretne poprawki.

3. Używaj enterów i numeracji

Ten „protip” wymyśliłem przez przypadek, gdy pisałem bardzo zaawansowane polecenie. Warunków było tak dużo, że samemu zaczynałem się w tym gubić.

Okazało się, że taka metoda pisania poleceń jest dużo łatwiejsza, a co więcej — ChatGPT rewelacyjnie radzi sobie z jej implementacją.

O co chodzi?

Zamiast pisać polecenie będące jedną wielką ścianą tekstu, opisz co chcesz: punkt po punkcie. Możesz użyć do tego skrótu klawiszowego SHIFT + ENTER i np. numerować kolejne elementy polecenia albo przedstawiać je od myślnika.

Polecenie punkt po punkcie do ChatGPT

Przykładowo, to polecenie napisałem w niecałe dwie minuty. Pisało mi się to po prostu łatwo, bo całość była zorganizowanym, surowym konspektem, a nie obrobionym „dziełem literackim”.

Psst... Podoba Ci się ten wpis?
Zaobserwuj mnie, aby być na bieżąco z kolejnymi.
Twitter
Facebook
RSS

Końcowy rezultat wyszedł dość długi, ale zaręczam Ci, że całość wyszła naprawdę świetnie. Oto fragment:

Odpowiedź na szczegółowe polecenie w ChatGPT

4. Przedstaw przykłady

Czasami ciężko opisać, jaki dokładnie efekt chcemy osiągnąć.

W takiej sytuacji najlepiej „nakarmić” bota jakimiś konkretnymi przykładami, żeby lepiej zrozumiał zagadnienie.

Spójrz na różnicę.

Polecenie bez przykładów:

Lista imion w ChatGPT

To samo polecenie z kilkoma przykładami:

Lista imion z przykładami w ChatGPT

5. Pamiętaj o limitach

Pamiętaj, że:

 • ChatGPT w standardowej wersji ma ograniczony zasób informacji — na moment pisania tego wpisu, najświeższe dane pochodzą z 2021 roku.
 • ChatGPT może mieć problemy z przetwarzaniem i generowaniem zbyt długich tekstów.

Nie powinieneś prosić go o odpowiedzi związane z niedawnymi wydarzeniami, ani o informacje czy rekomendacje produktowe z dynamicznie zmieniających się branż.

Jeżeli będziesz chciał przetworzyć, albo wygenerować długi tekst, lepiej rozbij to na kilka-kilkanaście poleceń.

Przykładowo, jakiś czas temu chciałem podjąć się wyzwania: „zrobię z pomocą ChatGPT programistyczny projekt w technologii, o której nie mam pojęcia”.

Wybór padł na Next.js. Chciałem „napisać” w nim front-end własnego prostego CMSa, który być może kiedyś zastąpiłby WordPress na tym blogu.

Udało mi się zainstalować i lokalnie odpalić początkowy projekt, pozmieniać w nim kilka rzeczy, ale nie byłem w stanie dodać żadnych nowych podstron (np. strony „O mnie”). Wpisywałem w ChatGPT mnóstwo pytań, ale bezskutecznie — pomocy nie otrzymałem. Bez ręcznego zagłębienia się w dokumentację, nie byłem w stanie ruszyć dalej.

Czemu? Okazało się, że w Next.js niedawno zmieniło się parę rzeczy, w tym podejście do routingu — tych informacji bot jeszcze nie posiadał.

6. Ufaj, ale sprawdzaj

Wielu ludzi bezgranicznie wierzy w to co przeczyta w internecie. Odpowiedzi z wyszukiwarki traktują jak niepodważalną i jedyną prawdę.

Skąd to wiem? Bo sam czasami się na tym łapię.

Niemniej, z tak nowymi narzędziami jak ChatGPT trzeba być jeszcze bardziej ostrożnym.

Błędna odpowiedź w ChatGPT

Jasne, ChatGPT zazwyczaj dostarcza naprawdę świetne i precyzyjne informacje, ale jeżeli naprawdę zależy nam na ich poprawności, warto wykonać swój własny research i upewnić się, czy narzędzie się nie pomyliło.

Przykład z obrazka jest dość „naciągany”, ale w codziennym użytkowaniu miałem już kilka sytuacji jak np.:

 • Bardzo okrężne i nieoptymalne rozwiązania (programowanie i formuły do arkuszy kalkulacyjnych)
 • Niepoprawne lub niedziałające odpowiedzi, mimo że narzędzie było przekonane, że wzsystko jest okej.

W razie czego odsyłam do porady numer 2: po uzyskaniu odpowiedzi możesz np. poprosić żeby bot uzasadnił swoją odpowiedź, albo upewnił się, czy aby na pewno jest ona poprawna.

7. Naucz go czegoś nowego

ChatGPT ma ogromną wiedzę i możliwości, ale nie zjadł jeszcze wszystkich rozumów.

Chcąc uzyskać lepszy rezultat, warto jakoś naprowadzić naszego bota, albo przekazać mu dane, dzięki którym wygeneruje lepszą odpowiedź.

Przykładowo, gdybym chciał, żeby narzędzie napisało mi fajnego maila, miałbym dwa wyjścia:

 1. Napisać polecenie pokroju „[…] użyj niezbyt formalnego stylu, krótkich zdań, rób wiele paragrafów i zachowaj lekko humorystyczny ton wypowiedzi”.
 2. Wrzucić narzędziu kawałek (np. kilkaset słów) mojego tekstu jako przykład i napisać „użyj podobnego stylu pisania”.

W moim przypadku dużo lepszy rezultat zawsze uzyskuję korzystając z drugiej metody, a w dodatku nie muszę się silić na jakiś długi opis.

Klikam „kopiuj -> wklej” i to w zasadzie wszystko!

Najczęściej zadawanie pytania

Oto odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań na temat ChatGPT.

Jeżeli masz jakieś inne pytania, skontaktuj się ze mną, a spróbuję Ci pomóc i zaktualizować ten wpis.

Czy ChatGPT można używać po polsku?

Tak. Jak widziałeś na powyższych przykładach, ChatGPT bez problemu rozumie język polski.

Muszę tu jednak zaznaczyć, że o ile z przetwarzaniem radzi sobie naprawdę dobrze, z odpowiedziami bywa różnie. Zdarza mu się zjeść jakiś „ogonek”, albo napisać nie do końca naturalne zdanie.

Jest to zazwyczaj czytelne i bardzo zrozumiałe, ale jeśli chciałbyś kopiować odpowiedzi z ChatGPT po to, żeby później je gdzieś publikować, polecałbym Ci pierw wszystko przeczytać i skorygować ewentualne błędy.

Czy można używać ChatGPT na iOS lub Android?

Niedawno pojawiła się dedykowana aplikacja ChatGPT na iOS, którą można śmiało używać na iPhone i iPod touch (wersje iOS 16.1 i nowsze).

Oficjalnej aplikacji ChatGPT dla Android jeszcze nie ma, ale jak można przeczytać na stronie OpenAI, niedługo powinna się pojawić [1].

Jeżeli już teraz chciałbyś używać ChatGPT na Android, nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić go w przeglądarce mobilnej i zacząć korzystać pod adresem chat.openai.com.

W razie czego możesz utworzyć sobie skrót do aplikacji na pulpicie. W dobie responsywnych i szybko działających stron internetowych takie rozwiązanie powinno być niemal równie wygodne jak dedykowana aplikacja.

Czy GPT-4 będzie darmowe?

GPT-4 to na ten moment najnowszy i najbardziej rozbudowany model językowy oferowany przez OpenAI. Pozwala generować jeszcze lepsze rezultaty, generować dłuższe treści, a także przyjmować dane wizualne (jak np. obrazki).

Na ten moment GPT-4 jest dostępne dla użytkowników ChatGPT Plus. Koszt subskrypcji wynosi ok. 105 zł miesięcznie (24,60 USD brutto).

GPT-4 za darmo możesz poużywać na niektórych stronach, jak na przykład Forefront Chat. Są tam co prawda narzucone pewne limity, ale jeżeli chcesz tylko spróbować, albo potrzebujesz dostępu sporadycznie, jest to całkiem niezły pomysł.

Czy wtyczki do ChatGPT można zainstalować za darmo?

Wtyczki do ChatGPT można zainstalować za darmo, ale są one dostępne tylko dla subskrybentów ChatGPT Plus.

Czy ChatGPT daje każdemu taką samą odpowiedź?

Wiele osób chce wykorzystać ChatGPT do tworzenia treści (np. artykułów, czy prac). Osobiście odradzam publikowanie gdziekolwiek rezultatów stworzonych wyłącznie przez sztuczną inteligencję.

Zamiast tego lepiej użyć takich narzędzi np. do generowania pomysłów, sporządzenia konspektu, czy sprawdzenia błędów ortograficznych.

Ryzyko powielenia czyjejś odpowiedzi jest dość spore, zwłaszcza jeżeli zadasz podobne pytanie jak ktoś inny.

Nawet jeżeli narzucisz chatbotowi jakiś konkretny styl, prawdopodobnie sens wypowiedzi i tak będzie dość podobny do tego, który uzyskałby inny użytkownik. Niemniej, im więcej danych wprowadzisz, tym bardziej unikalny powinien być rezultat (np. opiszesz jakie zagadnienia dokładnie ma poruszyć ChatGPT i poprosisz, żeby nie dodawał nowych faktów „od siebie”).

Powstały już nawet narzędzia, dzięki którym możesz sprawdzić, jak prawdopodobne jest, że dany tekst został napisany przez AI. Jednym z nich jest Originality.AI.

Czy ChatGPT może podać błędną odpowiedź?

Tak. Czasami w ChatGPT można uzyskać błędną lub mało sensowną odpowiedź.

Z tego powodu, warto sprawdzać poprawność informacji na własną rękę. Zwłaszcza wtedy, kiedy są one dla nas naprawdę ważne.

Niemniej, ta sytuacja powinna się z czasem poprawiać. Im bardziej rozwinięte będzie narzędzie, tym lepsze odpowiedzi będziemy mogli z niego uzyskiwać. Jeżeli chcesz pomóc mu się rozwijać, możesz obok dobrych odpowiedzi zaznaczyć łapkę w górę, a obok złych, w dół.


Wpis przypadł Ci do gustu? Będę wdzięczny, jeśli:
 • Zaobserwujesz mnie na Twitterze lub skorzystasz z blogowego RSS.
Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi treściami i nie tylko. Dzięki!